Jesteś› zainteresowany domeną… NaszTorun.pl?
Wyślij swoją propozycję pod adres: propozycja malpa nasztorun kropka pl
(nie odpowiadamy na wiadomości typu: "proszę podać cenę")

Co to znaczy „jo”?

Kategorie: kultura

Skąd w ogóle wzięło się w Toruniu „jo”?

Pewne jest, że „jo” przyszło do nas z Kaszub. Osoby przyjeżdżające do Torunia, zwłaszcza na studia, nie mają zielonego pojęcia, o co chodzi z tym „jo”. Mniej więcej po miesiącu każdy student lub nowy mieszkaniec używa nałogowo słowa „jo”.

Kiedy taki osobnik pojedzie w swoje rodzinne strony i powie „jo”, wszyscy wokół zastanawiają się, co to znaczy i dlaczego ten ktoś tak mówi :)

Co oznacza „jo”?

„Jo” oznacza to potwierdzenie. Jak to w życiu bywa, słowo „tak” może być używane w różnych okolicznościach.

1) Potwierdzenie

a) tak
przykład użycia:
- Idziesz do domu?
- Jo.

b) jo podwójne, czyli jo, jo
przykład użycia:
- Pamiętasz imprezę u Bogdana?
- Jo, jo, było ekstra.

c) ironiczne (tutaj jako jo podwójne)
przykład użycia:
- Mam w domu słonia w butelce.
- Joooo, joooo.

2) Pytanie

a) normalne
przykład użycia:
- Weźmiesz mi książkę na zajęcia, jo?

3) Niedowierzanie

a) wydłużone jo
przykład użycia:
- A wiesz, że mam ciocię w Australii?
- Joooooooo?

Jeśli o czymś zapomniałam, proszę o uzupełnienie w komentarzach.

Toruń

Autor wpisu:
Patrycja Kierzkowska. Rocznik 84. Od urodzenia mieszka w Toruniu.

Oceń wpis:
NiedostatecznyDopuszczającyDostatecznyDobryBardzo dobry
(głosów: 6, średnia ocena: 3,50)
Loading ... Loading ...
Możesz zaprenumerować komentarze RSS do tego wpisu.
Pamiętaj również, że możesz także zaprenumerować wszystkie wpisy przez RSS i wszystkie komentarze przez RSS.

11 Comments on “Co to znaczy „jo”?”

  • eD
    28 marca, 2007, 8:21

    dzięki „jo” wszyscy od razu wiedzą, że ktoś jest z Torunia.

  • kasia
    10 kwietnia, 2007, 15:40

    ja jestem z Mazur i u nas tez sie jo mówi, wiec jak przyjechałam do T to poczułam sie jak w domu :D

  • Jupi
    12 maja, 2007, 10:50

    Jestem Kaszubem z Torunia i wiem, że „jo” mówią także na zachodnich Kujawach i płn Wielkopolsce. „Jo” pochodzi z dolnoniemieckiego „ja”, czyli tak. W Bydgoszczy np. „Ja” wyparło w ostatnich dziesięcioleciach „Jo”. Osobiście mi się to bardzo podoba, bo to takie nasze pomorskie określenie.

  • mimi
    17 grudnia, 2008, 13:39

    zapomieliscie o ‚Ty to jooooooooo’ :D

  • slaw
    16 lutego, 2009, 15:05

    do Kasi – na Mazurach nie mówi się „jo”, może jesteś z Działdowa, bo tu się mówi „jo”, ale to nie Mazury ;) Ja mieszkam właśnie w Działdowie i studiowałem w Toruniu. Co tu mówić – po prostu jak w domu ;)
    Bardzo fajny artykulik. Ważne, aby mniej zorientowani dowiedzieli się, że „jo” to nie jest jakieś obciachowe, wiejskie słowo ale zwrot zakorzeniony w gwarze miejscowych. Torunianie nie wstydźcie się swojego JO ;)

  • Olka
    16 lutego, 2009, 18:08

    A ja jestem z Kurpii Zielonych na Mazowszu i u nas ‚jo’ to powszechnie używane słowo :)

  • patrysia xD
    20 lutego, 2009, 1:17

    jo jo xD prawdziwy tekst xD
    hehe ;] nie ma to jak w Toruniu.. :)
    kiedyś przyjechali do nas praktykanci z Inowrocławia i nie mieli pojęcia co znaczy „jo” xD hehe;]

  • Kla
    8 marca, 2009, 21:43

    Hehe, jo dobry artykuł. Byłem z zeszłe wakacje w Toruniu przez jeden dzień i na rozmawialiśmy wieczorkiem przy piwku z jakimś typem który używał „jo” w ogromnych ilościach. Nie tylko stosował wielokrotne jo na początku i na końcu wypowiedzi ale też słuchając jak coś opowiadam, starał się wtrącając co chwilę „jo”, zapewnić mnie że dalej słucha. Po tej wycieczce nabyłem taką manierę że jak odbieram telefon to witam dzwoniących słowem „jo” (w znaczeniu: czego?)

  • 30 marca, 2009, 18:46

    Przedruk z nonsensopedii?

  • 2 kwietnia, 2009, 16:23

    Raczej nonsensopedia przedrukowała od nas, jeśli już.

  • Glos
    14 maja, 2009, 12:42

    Ciekawy artykuł! Swego czasu w toruńskich szkołach chyba próbowano nawet wytępić to „jo”, ale jest to po prostu element naszego miejskiego folkloru ;)